Δευτέρα 10 Φεβρουαρίου 2014

ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ – ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ 1–0

Έξοδος του Καραλή (32') μπροστά από τον Τσιούμα

Μεγάλη νίκη σημείωσε ο Σαρωνικός στην Ανάβυσσο επί του πρωτοπόρου Παθιακάκη με 1-0.
Οι γηπεδούχοι «έκοψαν» την πολύ καλή κυκλοφορία των φιλοξενουμένων και τις πάσες προς τον Ντρένοβα, και διατήρησαν την κατοχή που χρειαζόταν για να καταφέρουν να επιβληθούν μιας νεανικής, πολύ δύσκολης ομάδας, που φάνηκε επικίνδυνη μόνο στο πρώτο 10λεπτο του παιχνιδιού.
Το παιχνίδι ήταν «κλειστό», χωρίς πολλές φάσεις.
Ο Σαρωνικός σε γενική θεώρηση του αγώνα ήταν καλύτερος και άξιζε την νίκη.
Οι φιλοξενούμενοι είχαν καλή ανάπτυξη αλλά δεν απείλησαν ιδιαίτερα…
Πάντως, ο Καραλής πραγματοποίησε μία σπουδαία επέμβαση στο 4’, που έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ. Ακόμη, στο 32’ έκανε σωστή έξοδο και πρόλαβε επικίνδυνη επίθεση των φιλοξενουμένων.
Το νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 35’ με κοντινό πλασέ ο Δάβαρης, μετά από εξαιρετική κάθετη πάσα του Πούλου.
Στο β’ ημίχρονο ο Σαρωνικός είχε και 3 χαμένα τετ-α-τετ με τους Νούρια, Κετέογλου και Ζντράβα.
Όμως πέρα από τα αγωνιστικά, είχαμε και «γραφικές» καταστάσεις παλαιών εποχών στο γήπεδο Αναβύσσου, μετά το τέλος του παιχνιδιού. Φαίνεται ότι ορισμένοι δεν μπορούν να κατανοήσουν ότι με τέτοιες συμπεριφορές «βγάζουν τα μάτια τους»!
Επικράτησε -χωρίς λόγο- ένταση κατά των διαιτητών και αποβολή του Πούλου, ο οποίος πέταξε τις επικαλαμίδες του στον διαιτητή και τον εξύβρισε! Μαζί με αυτόν, τον διαιτητή έβριζαν διάφοροι οπαδοί και παράγοντες, χωρίς να αντιλαμβάνεται κανένας τον λόγο αυτής της αναταραχής!
Ένταση επικράτησε και στην εξέδρα, με συμπεριφορές κακής φιλοξενίας από πλευράς γηπεδούχων!
Έτσι, την χαρά της νίκης επισκίασε ο έντονος προβληματισμός του προέδρου του συλλόγου και των συνεργατών του…
Φυσικά, απαράδεκτη ήταν και η χειρονομία παίκτη του Παθιακάκη, που εξερχόμενος του αγωνιστικού χώρου –ως αλλαγή– έπιασε επιδεικτικά τα γεννητικά του όργανα!
Δίκαιη η διαιτησία των Δραγάτη – Λάμπρου, Μήταρη, οι οποίοι έκαναν χρήση ενδοσυνεννόησης στο α’ ημίχρονο.
ΣΑΡΩΝΙΚΟΣ: Καραλής, Μπανάι, Νούρια, Ζουμπουρλής, Κοντζιάς, Ι. Κετέογλου, Ζντράβα (72’ Θάνο), Κάππος (82’ Αλεξίου), Δάβαρης, Πούλος, Ναυπλιώτης.
ΠΑΘΙΑΚΑΚΗΣ: Σπανός, Μπαλωμένος, Ε. Βουρτσάνης, Κατσαντώνης, Κ. Τασιούδης, Ρόμπολας, Μπάσολι, Γιώτης (54’ Τσάνι), Τσιούμας (89’ Γκέος), Ντρένοβα (85’ Μπότζιος), Μέρο.