Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

ΘΥΕΛΛΑ ΡΑΦΗΝΑΣ – ΑΕΚ 1-0

Ιστορική νίκη για την Θύελλα Ραφήνας, η οποία εκμεταλλεύθηκε την μοναδική επί της ουσίας ευκαιρία που δημιούργησε και κατάφερε να νικήσουν την αήττητη πρωτοπόρο ΑΕΚ με 1-0! Μια νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας στην μάχη που δίνει η ομάδα της Ραφήνας για παραμονή στην Γ’ εθνική κατηγορία. Ο αγώνας διεξήχθη στο γήπεδο του Αχαρναϊκού όπου η ΑΕΚ είχε φέρει ισοπαλία και με τον Κυανού Αστέρα Βάρης (1-1).
Δεν είχαν συνέχεια οι καλές εμφανίσεις για την ΑΕΚ, η οποία γνώρισε την πρώτη ήττα της στο πρωτάθλημα. Η Ένωση ήταν καλύτερη σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό από τη στιγμή που δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα. Χάθηκαν ευκαιρίες για την ομάδα του Τραϊανού Δέλλα, κυρίως στο α’ ημίχρονο, αλλά το γκολ δεν ήλθε ποτέ. Προβληματική ήταν η εικόνα που παρουσίασαν οι κιτρινόμαυροι στο β’ μέρος, όταν έδωσαν δικαιώματα και τελικά το πλήρωσαν.
Η πρώτη τελική προσπάθεια της ΑΕΚ ήταν από τον Πλατέλλα, ο οποίος δεν βρήκε στόχο ενώ το ίδιο συνέβη και στο 9' με τον Γροντή. Οι φιλοξενούμενοι (γηπεδούχος ήταν η Θύελλα) συνέχισαν σε αυτό τον ρυθμό και στο 17' έχασαν μεγάλη ευκαιρία, όταν από σέντρα του Τσουκαλά, ο Μπρέσεβιτς έπιασε κεφαλιά κι έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ. Στο 29' ο Κατσιούλης παραχώρησε κόρνερ, σε απευθείας κτύπημα φάουλ του Πλατέλλα.
Ο εξαιρετικός τερματοφύλακας της Θύελλας επενέβη σωτήρια και στο 37', όταν απέκρουσε σουτ του Κορδέρο. Αυτή ήταν και η τελευταία καλή στιγμή του α’ ημιχρόνου.
Εκ διαμέτρου αντίθετη ήταν η εικόνα της ΑΕΚ στο β’ 45λεπτο. Οι παίκτες της δεν έδειξαν αποφασιστικότητα, κι αυτό ήταν αισθητό. Οι φάσεις που δημιούργησαν ήταν λιγότερες συγκριτικά με το πρώτο μέρος, ενώ οι περισσότερες τελικές προσπάθειες ήταν άστοχα σουτ εκτός περιοχής.
Ο κέρβερος Κατσιούλης, βέβαια, χρειάσθηκε να επέμβει σε κάποιες φάσεις, αλλά παρακολουθούσε –κυρίως- τις προσπάθειες των παικτών της ΑΕΚ, να μην βρίσκουν στόχο. Πολύ καλή ευκαιρία είχε στο 82' ο Τσουκαλάς, που έκανε σουτ ελάχιστα άουτ.
Στις καθυστερήσεις (92’) επιβεβαιώθηκε ο νόμος του ποδοσφαίρου. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ και λάθος του Σταθάκη, ο νεοεισελθών Μητρόπουλος, βρήκε την μπάλλα στην μικρή περιοχή και δεν δυσκολεύθηκε να την στείλει στα δίχτυα του Βούρα (1-0). Ο νεαρός παίκτης της Θύελλας, είχε μπει στο παιχνίδι (αντί του Χαρακτίδη) μόλις δύο λεπτά νωρίτερα και αναδείχθηκε σε μορφή του αγώνα, αφού με το γκολ που πέτυχε χάρισε στην ομάδα του μία ιστορική όσο και πολύτιμη νίκη.
Κίτρινες κάρτες: 29' Μαντζώρος, 62' Ντούνης, 65' Κατσούγκρης – 52' Σταθάκης.
Διαιτητές: Μακρυπόδης – Γκαβέρας, Γκοτσόπουλος (Αχαΐας).
ΘΥΕΛΛΑ (Αρχοντάκης): Κατσιούλης, Μαντζώρος, Καμπάσης, Σερέτης, Τασσόπουλος, Ντούνης, Χαρακτίδης (90' Μητρόπουλος), Ανδράλας (85' Πασσάς), Γεραγωτέλλης, Κατσούγκρης, Ραμπαβίλας (69' Δημοσπύρος).
ΑΕΚ (Δέλλας): Βούρας, Τσουκαλάς, Ρόβας, Σταθάκης, Πεταυράκης (53' Γεωργέας), Κορδέρο, Ανάκογλου, Πλατέλλας, Γροντής (53’ Ράμα), Ντακόλ, Μπρέσεβιτς.